AMATORSKI KLUB FILMOWY SAWA - WARSZAWA
Siedziba AKF SAWA
Warszawski Ośrodek Kultury
siedziba Amatorskiego Klubu Filmowego SAWA
[fot. Jerzy Ciechomski]

  • Wiosną, dnia 16 maja 1968 roku, w Warszawskim Ośrodku Kultury przy ul.Elektoralnej 12, założony został Amatorski Klub Filmowy SAWA. W latach 1970 - 1989 Klub działał w prawie niezmienionym składzie, co zaowocowało realizacją wielu szalonych, ale i pożytecznych pomysłów. W okolicach 1 kwietnia, dziesięciokrotnie odbył się "Festiwal Filmów Nieudanych". Impreza ta stanowiła zaprzeczenie wszystkich poważnych festiwali - nagrody były losowane, a Jury musiało tylko uzasadnić werdykt. Ulubionym festiwalem naszego Klubu stał się Festiwal Pol-8 organizowany od 35 lat w Polanicy-Zdroju. SAWA organizowała tam imprezy towarzyszące festiwalom, takie jak koronacje, bale, loterie fantowe, programy rozrywkowe "SAWA BY NIGHT". Komentarze o tych ostatnich programach i o Klubie nadawane były przez Radio Wolna Europa, a w tamtych latach groziło to likwidacją Klubu.
  • Obok zabaw i szaleństw, istniała też poważna część działalności. Od wielu lat w Klubie wydawana jest prasa klubowa. Obecnie, już od 12 lat, ukazuje się gazeta "Non Profi News. Po raz pierwszy w dziejach Klubu, dostępna jest ona również na naszej stronie WWW w edycji internetowej. Powstała też galeria portretów olejnych członków Klubu, stworzona przez Jana Piechurę. Własnoręcznie skonstruowano wiele urządzeń wspomagających realizację filmów. W Klubie powstało 185 filmów, które prezentowane były na konkursach krajowych i zagranicznych. Najaktywniejszymi twórcami AKF SAWA w minionych 34 latach działalności Klubu są: Leszek Boguszewski (za zrealizowane 34 filmy otrzymał 112 nagród w tym 30 na konkursach międzynarodowych, a za całokształt twórczości wyróżniony został w 1981 roku Złotym Medalem UNICA), Aneta Gutkowska (34 nagrody) oraz Wojciech Czarnecki (22 nagrody).
  • Wraz z rozwojem techniki wideo, zmieniło się oblicze AKF SAWA, gdyż napłynęło doń wielu młodych ludzi, z których wielu później zostało studentami Łódzkiej Szkoły Filmowej. Najbardziej aktywnymi twórcami młodzieżowymi byli Aneta Gutkowska i Klaudiusz Kasprzak-Styliński.
  • Za całokształt swojej działalności AKF SAWA otrzymał w 1993 i w 1995 roku dwa Złote Medale Światowej Unii Filmu Nieprofesjonalnego UNICA. W ciągu 34 lat istnienia Klubu jego członkowie zrealizowali 185 filmów, za które otrzymali 365 nagród, w tym 74 na festiwalach międzynarodowych.

  • Amatorski Klub Filmowy SAWA posiada kopie swojej strony
    na trzech serwerach. Kopie te są identyczne, a więc jeżeli
    jeden z serwerów padnie (co się niestety zdarza) szukaj nas
    na "innej częstotliwości". Znajdziesz nas zawsze
    pod jednym z tych adresów:

    http://www.akfsawa.com
    http://www.polbox.com/s/sawanpn
    http://klub.chip.pl/panwacek

    Na naszej stronie znajdziecie informacje:
    o działalności Amatorskiego Klubu Filmowego SAWA,
    o najważniejszych festiwalach filmów amatorskich
    organizowanych w Polsce,
    oraz o festiwalach zagranicznych.


    Autorem i administratorem tej strony jest
    © Wacław Szewczyk
    Listy prosimy kierować na adresy e-mail:

    pwck@wp.pl

    Banner AKF SAWA


    UWAGA ! UWAGA ! UWAGA ! UWAGA !
    logo Festiwalu Pol-8
    43. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY
    POL-8
    im. Józefa Milki
    W POLANICY-ZDROJU
    W DNIACH 23-25 WRZEŚNIA 2010

    [ Pełną informację znajdziesz na naszej stronie: FESTIWAL POL-8 ]