AMATORSKI KLUB FILMOWY SAWA - WARSZAWA
Siedziba AKF SAWA
Warszawski Ośrodek Kultury
siedziba Amatorskiego Klubu Filmowego SAWA
[fot. Jerzy Ciechomski]

 • Wiosną, dnia 16 maja 1968 roku, w Warszawskim Ośrodku Kultury przy ul.Elektoralnej 12, założony został Amatorski Klub Filmowy SAWA. W latach 1970 - 1989 Klub działał w prawie niezmienionym składzie, co zaowocowało realizacją wielu szalonych, ale i pożytecznych pomysłów. W okolicach 1 kwietnia, dziesięciokrotnie odbył się "Festiwal Filmów Nieudanych". Impreza ta stanowiła zaprzeczenie wszystkich poważnych festiwali - nagrody były losowane, a Jury musiało tylko uzasadnić werdykt. Ulubionym festiwalem naszego Klubu stał się Festiwal Pol-8 organizowany od 35 lat w Polanicy-Zdroju. SAWA organizowała tam imprezy towarzyszące festiwalom, takie jak koronacje, bale, loterie fantowe, programy rozrywkowe "SAWA BY NIGHT". Komentarze o tych ostatnich programach i o Klubie nadawane były przez Radio Wolna Europa, a w tamtych latach groziło to likwidacją Klubu.
 • Obok zabaw i szaleństw, istniała też poważna część działalności. Od wielu lat w Klubie wydawana jest prasa klubowa. Obecnie, już od 12 lat, ukazuje się gazeta "Non Profi News. Po raz pierwszy w dziejach Klubu, dostępna jest ona również na naszej stronie WWW w edycji internetowej. Powstała też galeria portretów olejnych członków Klubu, stworzona przez Jana Piechurę. Własnoręcznie skonstruowano wiele urządzeń wspomagających realizację filmów. W Klubie powstało 185 filmów, które prezentowane były na konkursach krajowych i zagranicznych. Najaktywniejszymi twórcami AKF SAWA w minionych 34 latach działalności Klubu są: Leszek Boguszewski (za zrealizowane 34 filmy otrzymał 112 nagród w tym 30 na konkursach międzynarodowych, a za całokształt twórczości wyróżniony został w 1981 roku Złotym Medalem UNICA), Aneta Gutkowska (34 nagrody) oraz Wojciech Czarnecki (22 nagrody).
 • Wraz z rozwojem techniki wideo, zmieniło się oblicze AKF SAWA, gdyż napłynęło doń wielu młodych ludzi, z których wielu później zostało studentami Łódzkiej Szkoły Filmowej. Najbardziej aktywnymi twórcami młodzieżowymi byli Aneta Gutkowska i Klaudiusz Kasprzak-Styliński.
 • Za całokształt swojej działalności AKF SAWA otrzymał w 1993 i w 1995 roku dwa Złote Medale Światowej Unii Filmu Nieprofesjonalnego UNICA. W ciągu 34 lat istnienia Klubu jego członkowie zrealizowali 185 filmów, za które otrzymali 365 nagród, w tym 74 na festiwalach międzynarodowych.

 • Amatorski Klub Filmowy SAWA posiada kopie swojej strony
  na trzech serwerach. Kopie te są identyczne, a więc jeżeli
  jeden z serwerów padnie (co się niestety zdarza) szukaj nas
  na "innej częstotliwości". Znajdziesz nas zawsze
  pod jednym z tych adresów:

  http://www.akfsawa.com
  http://www.polbox.com/s/sawanpn
  http://klub.chip.pl/panwacek

  Na naszej stronie znajdziecie informacje:
  o działalności Amatorskiego Klubu Filmowego SAWA,
  o najważniejszych festiwalach filmów amatorskich
  organizowanych w Polsce,
  oraz o festiwalach zagranicznych.


  Autorem i administratorem tej strony jest
  © Wacław Szewczyk
  Listy prosimy kierować na adresy e-mail:

  rezerwa400@wp.pl

  Banner AKF SAWA


  UWAGA ! UWAGA ! UWAGA ! UWAGA !
  logo Festiwalu Pol-8
  43. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY
  POL-8
  im. Józefa Milki
  W POLANICY-ZDROJU
  W DNIACH 23-25 WRZEŚNIA 2010

  [ Pełną informację znajdziesz na naszej stronie: FESTIWAL POL-8 ]